Bombardıman hiç durmadı… Hamas’ın ‘rehine’ planı ortaya çıktı

Bu Haberi Hemen Paylaşın
Haberi Paylaşmayı Unutmayın
Hamas’ın ‘Aksa Tufanı’ operasyonuna İsrail, Gazze Şeridi’ni bombalayarak karşılık vermişti. Her geçen dakika ölü ve yaralı sayısı giderek artıyor. Kara harekatı için hazırlık yapan İsrail, Gazze Şeridi’ni aralıksız bombalıyor. İsrail’in Lübnan sınırı yakınlarında yanlışlıkla kendi askerini vurduğu aktarılırken, Hamas’ın elindeki İsrailli rehinelerin akıbetiyle ilgili yeni detaylar ortaya çıktı.

REHİNE SAYISI TAHMİNLERİN ÜZERİNDE OLABİLİR

İsrail’in ABD Büyükelçiliği, en az 100 İsrailli’nin rehin alındığını bildirse de İsrail medyasında yer alan haberlerde en az 750 kişinin kaybolduğu belirtilirken, gerçek rehine sayısının tahmin edilenin çok üzerinde olabileceği düşünülüyor.

jhgjgljl

jghkghk

‘CANLI KALKAN’ DETAYI

Rehinelerin, Gazze’deki tünellerde tutulduğu belirtilirken, Hamas’ın elindeki İsrailliler’i, olası bir kara harekâtında canlı kalkan olarak kullanmayı planladığı iddia edildi.

İşte yaşananlar…

1

11.00

İsrail, Gazze’yi aralıksız bombalarken, şehirden dumanlar yükseliyor.

fdgsg

10.50

ABD’DEN YENİ AÇIKLAMA

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Harris, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ile telefonda görüştü.

Görüşmede Harris, kendisi ve eşi adına Hamas saldırılarından etkilenen herkese acil şifa, hayatını kaybedenler için başsağlığı diledi.

“Korkunç ve eşi benzeri görülmemiş” saldırıları kınayan Harris, “bu tarz terör saldırılarının asla bir gerekçesi olmadığını” ifade etti.

ABD’nin İsrail’in güvenliğine olan sarsılmaz desteğini yineleyen Harris, ülkesinin İsrail’e gereken desteği sağlamakta kararlı olduğunu vurguladı.

10.30

GAZZE’DE HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI YÜKSELDİ

İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 493’e yükseldi.

09.25

FESTİVAL ALANINDA 250’DEN FAZLA CESET BULUNDU

Hamas üyeleri, dün paramotorlarla festival alanına baskın düzenlemiş, kalabalığa ateş açmıştı. Festivale katılanlar bölgedeki çalılıklara ve meyve bahçelerine saklanarak, İsrail ordusunun kendilerini kurtarmasını beklemişti. Felaket Kurbanlarının Teşhisi Organizasyonu (ZAKA), İsrail’in güneyindeki çölde düzenlenen Süpernova Festival alanına Hamas tarafından yapılan baskın sonrası bölgede şu ana kadar 250’den fazla ceset toplandığını açıkladı.

09.15

ARAP BİRLİĞİ BAŞKANI’NDAN DİKKAT ÇEKEN ZİYARET

Arap Birliği Başkanı Ahmed Ebul Geyt, Filistinli İslamcı grup Hamas’ın İsrail’e son yılların en büyük saldırısını gerçekleştirmesinin ardından Gazze’deki durumla ilgili olarak Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile görüşmek üzere Pazar günü Moskova’ya gitti.

Moskova, 1967 sınırları dahilinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin kurulması için uygun bir müzakerenin gerekli olduğunu söyledi.

09.00

GAZZE’DE 91’İ ÇOCUK 436 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, bölgedeki can kayıpları ile yaralılara ilişkin bilgi verildi.

Açıklamada, İsrail’in 3 günden bu yana Gazze’ye düzenlediği saldırılarda 91’i çocuk, 61’i kadın 436 kişinin yaşamını yitirdiği, 224’ü çocuk, 151’i kadın olmak üzere 2 bin 271 kişinin yaralandığı belirtildi.

08.00

Filistin Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada, aralarında Kudüs’ün de olduğu Batı Şeria’nın kent ve beldelerinden el-Halil, Ramallah, Eriha, Nablus ve Kalkıliyye’de geçen cumartesiden bu yana toplam 14 Filistinlinin İsrail ordusu tarafından açılan ateş sonucu hayatını kaybettiğini duyurdu.

2

07.00

İsrail ordusu yaptığı açıklamada Hamas’ın 7 Ekim’de başlayan saldırılarında bugüne kadar 73 İsrail askerinin öldüğü, hayatını kaybeden 16 İsrail askerinin daha kimlik bilgilerinin aileleri ve kamuoyuyla paylaşıldığı ifade edildi.

İsrail ordusu, daha önce yaptığı açıklamada, toplam 57 askerinin öldüğünü duyurmuştu.

3

06.00

İSRAİL BASINI YARALI SAYISINI AÇIKLADI

İsrail merkezli Kanal 12 televizyonuna göre, 365’i ağır olmak üzere toplam yaralı sayısı 2 bin 315’e çıktı.

Haaretz Gazetesi de, ağır yaralılardan 25 kişinin hayati tehlikesinin bulunduğunu aktardı.

Haberlerde, ölenlerin sayısına ilişkin güncelleme yapılmadı.

4

04.00

İSRAİL GECE BOYUNCA GAZZE ŞERİDİ’Nİ VURDU

Bölgedeki AA muhabirinin görgü tanıkları ve tıbbi kaynaklardan aldığı bilgiye göre, kentteki sivil yerleşim yerlerine savaş uçaklarının düzenlediği bir dizi hava saldırısı sonucu ölenler ve yaralananlar oldu.

AA-20231008-32348486-32348479-ISRAILIN_GAZZE_SERIDINE_YONELIK_HAVA_SALDIRILARI_SURUYOR

Gazze’nin Mısır sınırı yakınlarında bulunan Rafah kentindeki Ebu Hilal Ailesi’ne ait ev, İsrail savaş uçaklarının bombalaması sonucu yıkıldı.

Bölgedeki tıbbi kaynaklardan alınan bilgiye göre, enkaz altında kalanlardan en az 9 kişi hayatını kaybetti.

Hava saldırısına maruz kalan evin çevresindeki diğer evlerde de büyük hasar meydana geldi, çok sayıda yaralanan oldu.

Gazze’nin kuzeyindeki Beyt Hanun beldesinin Karaman ve Naayma caddelerindeki evleri hedef alan 20’den fazla hava saldırısında da onlarca kişi yaralandı.

AA-20231008-32348486-32348480-ISRAILIN_GAZZE_SERIDINE_YONELIK_HAVA_SALDIRILARI_SURUYOR

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, kentin kuzey kesimlerindeki Beyt Lahye bölgesindeki bazı ailelerin evlerine düzenlenen hava bombardımanı sonucu bir kişi hayatını kaybetti, 20’den fazla kişi çeşitli şekillerde yaralandı.

İsrail savaş uçakları, Gazze’nin güneyindeki Zeytun Mahallesi’nin doğusunda bulunan bir evi de hedef aldı.

Yine Gazze’nin güneyindeki Han Yunus kentinde bulunan Abul Amreyn ailesine ait evin savaş uçaklarından atılan roketle vurulması sonucu bir kadın hayatını kaybetti.

Gazze Şeridi’ndeki hastane kaynaklarından alınan bilgiye göre, İsrail savaş uçaklarının, Gazze’nin doğusundaki Şucaiyye Mahallesi’ndeki Harare ailesinin evini hedef alması sonucu, 7 kişi yaralandı.

Kentin orta kesimlerindeki Yermuk Camisi yakınında bir ev de isabet aldı.

03.00

İSRAİL YANLIŞLIKLA KENDİ ASKERLERİNİ VURDU

İsrail resmi haber ajansı KAN’ın ordu sözcüsüne dayandırdığı habere göre, Celil Garbi yakınındaki bir Yahudi yerleşim yerinde görev yapan İsrail güçleri, kontrol noktasına hızlıca yaklaşan araca ateş açtı.

Daha sonra askeri aracın içindekilerin İsrail ordusuna bağlı askerler olduğu anlaşıldı. Hafif yaralanan İsrail askerleri tedavi edilmek üzere hastaneye kaldırıldı.

İsrail pazar günü, Hizbullah örgütünün İsrail işgali altındaki Şeba Çiftlikleri bölgesine kurduğu bir çadırı silahlı insansız hava aracıyla bombalamıştı.

Yine İsrail merkezli Yediot Ahronot’un haberine göre, pazar günü İsrail güçleri Gazze sınırı yakınındaki Aşdod kentinde bir araca ateş açtı. İsrail güçlerinin dur ihtarına uymayan ve Gazze yakınlarından İsrail’in orta kesimlerine doğru gitmek isteyen araçta öldürülen kişinin İsrail vatandaşı olduğu ortaya çıktı.

02.00

“YENİ BİR GRUP İSRAİLLİYİ ESİR ALDIK VE GAZZE’YE GETİRDİK”

Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde, Hamas’a bağlı El-Aksa TV’de yayımlanan konuşmasında, “Tugay’a bağlı savaşçıların yeni bir grup İsrailliyi esir alıp Gazze Şeridi’ne geçirmeyi başardığını” söyledi.

Kassam Tugayları üyelerinin, esir aldıkları İsraillilerin bazılarının İsrail güçleri tarafından öldürüldüğünü belgelediğini aktaran Ebu Ubeyde, esirlerin sayısına ilişkin bilgi vermedi.

Kassam Tugayları güçlerinin hala İsrail’de bulunduğunu, bazı şehir ve Yahudi yerleşim yerlerinde çatıştığını belirten Ebu Ubeyde, Gazze’nin kuzeyindeki Mav’kiim Yahudi yerleşim bölgesinde şiddetli çatışmalara girdiklerini ve İsrail saflarında çok sayıda ölü ve yaralı olduğunu ifade etti.

Ebu Ubeyde, Kassam’a bağlı silahlı güçlerin Gazze Şeridi’nin güneyindeki Sofo bölgesinde konuşlandığını ve İsrail güçleriyle çatışmalarının hala sürdüğünü bildirdi.

01.00

BEN GURION HAVALİMANI’NA SALDIRI

Kassam Tugayları, Telegram’dan yaptığı yazılı açıklamada, İsrail’in, Gazze’de sivillere yönelik saldırılarının devam etmesine cevap olarak, Ben Gurion Havalimanı’na roket saldırısı düzenlendiğini duyurdu.

Açıklamada ayrıca “Aksa Tufanı” kapsamında Askalan kentine de 100 roket atıldığı ifade edildi.

İslami Cihad’ın askeri kanadı Kudüs Seriyyeleri de yaptığı açıklamada, Tel Aviv ve Askalan’ın roketlerle vurulduğunu belirtti.

Öte yandan, İsrail ordusundan yapılan açıklamada, ülkenin orta kesiminde “Büyük Tel Aviv”i de içine alan bölgede sirenlerin çaldığı belirtildi.

İsrail Kanal 12 Televizyonu da Gazze’den Askalan’a çok sayıda roket atıldığını doğruladı. Yediot Ahranot gazetesi ise Gazze’den atılan bir roketin Askalan’da bir binaya isabet ettiğini geçti.

İsrail tarafı, Ben Gurion’a yapılan saldırıyı ve roketlerin havaalanına isabet edip etmediğini henüz doğrulamadı.

Engelsiz Yaşam İçin TIKLA

DİJİTAL PAZARLAMA REHBERİ İÇİN TIKLA